MODROVÁ

Oficiálne webové sídlo obce

Dnes je meniny má

Mapa stránky  |  RSS  |  uk mala Contact  |  Prihlásenie

Články z novín

Modrovčania kopú do lopty už 60 rokov

Utorok 19. 07. 2011 08:00  | Správy / Región  | Autor: Igor Paulech

PIEŠŤANY/MODROVÁ - Obyvatelia obce Modrová si minulý týždeň pripomenuli jedno významné výročie. Ubehlo už šesťdesiat rokov od momentu, kedy sa tu začal hrať organizovaný futbal. Pri tejto príležitosti obec vydala publikáciu, v ktorej sú spísané výsledky, kronika, ale najmä nevšedné zážitky zo zeleného trávnika. Knižku pokrstil trávou z futbalového ihriska Ján Čapkovič, strelec víťazného gólu proti Barcelone v Pohári víťazov pohárov z roku 1969.

alt 

 

Ján Čapkovič (vpravo) pokrstil knižku trávou z futbalového ihriska. (Foto: ip)

„Prvými borcami na scéne“ boli od roku 1951 v Modrovej členovia športovej organizácie Sokol Modrová. O založenie a fungovanie mužstva sa tu pričinili mnohí športoví nadšenci. Starosta obce Marián Lacko vyzdvihol najmä Jozefa Lehutu, jeho syna Miroslava a Petra Heska.
Nielen tí si zaspomínali na dni plné futbalu, kedy im prišli fandiť takmer všetci z dediny. V publikácii Hrané s radosťou si ľudia môžu prostredníctvom rozhovorov pripomenúť ako sa hrával futbal v Modrovej.

„Okrem kroník sme sa snažili nájsť a prepísať z rôznych rozhovorov mnohé perličky, zaujímavosti, ktoré boli zachované iba v pamäti bývalých hráčov a funkcionárov. Za všetky je to napríklad udalosť zo sedemdesiatych rokov, kedy na ihrisko nechceli pustiť Róberta Kováča, a to kvôli dlhým vlasom,“ povedal autor knihy Marián Lacko ml.

Víkendové oslavy šesťdesiatin modrovského futbalu vyvrcholili samozrejme na zelenom trávniku, na ktorom sa stretlo niekoľko družstiev v priateľských zápasoch.

Piešťanský týždeň 2011

 

..............................................................................................................................................

 

Futbalovú monografiu Modrovej pokrstil pokosenou trávou Ján Čapkovič

 

Šesťdesiatročnú históriu futbalu v Modrovej zvečnil mladý učiteľ Marián Lacko (28) v publikácii Hrané s radosťou.

 

MODROVÁ. Vyše dvestodvadsaťstranovú monografiu by modrovianskym futbalistom mohli závidieť aj mnohé slovenské veľkokluby. Kvalitne spracovanú knihu so vzácnym textovým materiálom a desiatkami archívnych fotografií pokrstil pokosenou trávou legendárny futbalový reprezentant a majster Európy z roku 1976 Ján Čapkovič. Okrem štatistických faktov okorenil autor knižku aj množstvom rozhovorov s najväčšími legendami domáceho futbalu. Nechýba v nich humor a zaujímavé príbehy zo zelených trávnikov. Záujemcovia môžu čerstvú knižnú novinku získať na Obecnom úrade v Modrovej.

 

Spomínajú takmer deväťdesiatroční futbalisti

96 rokov od založenia prvého futbalového klubu na svete-FC Sheffield, vznikla v roku 1951 v obci športová organizácia Sokol Modrová. Práve od tohto roku až po súčasnosť zozbieral nadšený autor informácie o futbale v tejto dedinke. S myšlienkou napísať knižku sa pohrával od jesene 2010. „Okrem futbalovej kroniky mi informácie poskytli aj hráči všetkých generácií. Každý bol ochotný. Mnohí hovorili priamo na diktafón, iní poslali list so spomienkami alebo zapožičali vzácne dobové fotografie,“ hovorí Lacko. Futbalové srdcia v Modrovej sa robúchajú aj pričítaní spomienok skvelých hráčov. „Najstarší z nich-Jozef Lehuta má 86 rokov, Anton Janžo 83 rokov. 76-ročný Michal Uhrin hrá ešte aj vo svojom veku trikrát v týždni futbal,“ prekvapuje Lacko.

 

Chodiacou kronikou futbalu v obci je Miroslav Lehuta

Presné štatistiky, tabuľky, zostavy, mená strelcov gólov i rozhodcov v chronologickom slede sa do knižky dostali vďaka futbalovému kronikárovi Miroslavovi Lehutovi. V deviatich stovkách zápasov, ktoré v kronike od roku 1971 zdokumentoval, mu neunikli ani rekordéri v modrovianskom drese. „Najviac gólov-159 strelil Bertuš Borik, najdlhšie hrajúcim bol Michal Uhrin. Ten hral s prestávkami za Modrovú 31 rokov,“ hovorí kronikár. Najvyššou výhrou mužov Modrovej bolo 11 gólov v sieti súpera z Lúky v roku 1972, žiaci dali do siete Starej Lehoty v jednom zápase až 24 gólov. „Kronika má už štyri hrubé zväzky. Jedna stránka v nej patrí vždy jednému zápasu. Nechýbajú v nej ani perličky zo stretnutí. Tvorím ju už štyridsať rokov. Keď som bol na vojne, pomáhal mi ju písať otec,“ povedal Lehuta.

 

Tréner zachránil hráčovi život

Knižku s nákladom dvesto kusov vytlačili v poľskom Krakówe. Mariánovi Lackovi sa do nej podarilo zachytiť aj množstvo zaujímavostí a príbehov z histórie futbalu v obci. Tréner dorastu Peter Hesko v roku 2007 získal Cenu Fair play. „Po tvrdom súboji s brankárom zapadol jednému z hráčov jazyk a zostal nehybne ležať. Ústa mal plné krvi a rozhodca hru neprerušil. Tréner Hesko vbehol do ihriska a vytiahnutím jazyka zachránil mladému futbalistovi život,“ potvrdil Lacko. Kronikár Lehuta pripojil príbeh s veselším podtextom pochádzajúci z čias bývalého režimu. Na svoje dlhé vlasy doplatil vtedajší hráč Róbert Kováč. „Hrali sme zápas na Starej Turej. Robo mal dlhšie vlasy, ktoré mu prekrývali číslo. Rozhodca ho odmietol pustiť na ihrisko a on nechcel ísť dole. Vtedy som dostal červenú kartu aj ja,“ zasmial sa pri spomienkach Lehuta.

MY Trenčianske noviny 2011

.................................................................................................................................

Pár spomienok futbalových pamätníkov z Modrovej


Ľudia z Modrovej si pripomenuli šesťdesiat rokov od chvíle, kedy sa v tejto obci začal hrať organizovaný futbal. Pri tejto príležitosti obec vydala publikáciu, v ktorej sú okrem iného zachytené aj spomienky tých, ktorí strávili na zelenom trávniku a s futbalovou loptou mnoho rokov. Knižku, ktorá mapuje šesť desaťročí futbalu v Modrovej zdobia aj mnohé fotografie. Krstným otcom publikácie sa stal strelec víťazného gólu proti Barcelone v Pohári víťazov pohárov z roku 1969 Ján Čapkovič. Krstilo sa originálne – posekanou zelenou trávou z futbalového trávnika.                                      Piešťanský týždeň 2011

 

 

Kopaničiar expres 2011

Prílohy:
Get(sport3.pdf)sport3.pdf668 Kb
Get(spor2.pdf)spor2.pdf1490 Kb